Ako vybrať strešný autobox?

Pred kúpou strešného autoboxu je potrebné si ujasniť niekoľko technických požiadaviek

1. Veľkosť
Pod pojmom veľkosť si predstavte tri základné parametre, ktoré vás v tejto súvislosti budú zaujímať. Je to dĺžka, šírka a v neposlednom rade aj výška. Týmto údajom sa musíte venovať nielen z dôvodu toho, čo všetko chcete vložiť do boxu, ale tiež preto, aby tento prvok nijako nevyčnieval cez vaše vozidlo. Čo sa týka šírky, len ťažko by ste to docielili aj s tými najširšími modelmi autoboxov. U dĺžky už to môže byť problém. Takže základné pravidlo znie, voliť taký strešný box, ktorý nebude presahovať vpredu, aby nedochádzalo k akémukoľvek obmedzovaniu pri výhľade. Presahovať by nemal ani vzadu, kde by vás naopak obmedzil pri otváraní kufra. Strešné autoboxy sú vyrábané v najrôznejších veľkostiach a verte, že každý si v tomto smere príde na to svoje.
Pri nákupe strešného boxu by ste mali brať do úvahy aj to, že u jednotlivých produktov treba odlišovať vonkajšie a vnútorné rozmery. Tie sa medzi sebou môžu líšiť o 8 – 12 centimetrov, a to ako na dĺžku, šírku, tak na výšku. Vonkajšie rozmery riešte kvôli tomu, aby sa strešný box vošiel na auto, vnútorné zasa vzhľadom na to, aké veci v ňom chcete prevážať.

2. Objem
S parametrami udávajúcimi veľkosť strešného autoboxu súvisí samozrejme aj jeho objem. Ten je udávaný v litroch rovnako, ako je tomu napríklad u kufra vozidla. Veľkosť objemu sa pohybuje zhruba od 270 litrov do viac ako 650 litrov. Jediné, s čím by ste v tomto smere mali počítať je reálny objem autoboxu. Ten je zvyčajne o 10% menšia, než udávajú výrobcovia.

3. Zaťaženie boxu a nosnosť
Pri voľbe ideálneho strešného boxu nezabúdajte na to, že tento plastový úložný priestor má aj určité maximálne zaťaženie. To je udávané v kilogramoch. Prezentuje, koľko vecí môžete do boxu uložiť, bez toho aby ste ho preťažil a vystavovali sa akémukoľvek nebezpečenstvu pri jazde. Väčšina dostupných autoboxov je dimenzovaná na zaťaženie od 50 do 75 kilogramov.

4. Otváranie a bezpečnosť
U strešného boxu sa zaujímajte o to, akým spôsobom sa do neho dostanete. Ide o vlastnosť spojenú hlavne s istým komfortom pri otváraní a zatváraní a pri vkladaní a vyberaní vecí. Naraziť môžete na dva mechanizmy; jednostranné alebo obojstranné otváranie. Obojstranné otváranie strešného boxu je samozrejme komfortnejšie a ocenia ho zákazníci, ktorý box na strechu využívajú pomerne často, no musia počítať s tým, že sa to prejaví na cene autoboxu.
Nielen kvôli tomu, že v strešnom boxe prevážate cenné veci, ale predovšetkým z pohľadu zabezpečenia treba postrážiť si vhodne zvolený zámok. S pomocou kľúča potom budete schopní uzamknúť kufor, takže sa do neho nikto nedostane a zároveň sa neotvorí počas jazdy. V prípade bezpečnosti jednoznačne vedú centrálne zámky. Tie sú viacbodové, to znamená, že k uzamknutiu strešného boxu dôjde hneď na niekoľkých miestach naraz. Tým získate väčšiu ochranu svojich vecí. Praktické je aj to, že tieto inteligentné zámky vám neumožní otočiť kľúčikom do tej doby, kým nemôžu byť zamknuté všetky zámky naraz. Napríklad, keď vám v tom bráni nejaká vložená vec alebo nie je autobox plne uzavretý.

5. Uchytenie
Voľbu strešného nosiča by ste nemali podceniť ani z hľadiska správneho uchytenia na strechu automobilu. Aby ste mohli autobox umiestniť na váš automobil, musí disponovať dvoma základnými prvkami.
Hagusy – Inak povedané pozdĺžne tyče. Ide o strešné nosiče umiestnené po stranách automobilu, na ktoré sa pripevňujú priečniky.
Priečniky – Nosné prvky pripevnené na hagusy. Až tento doplnok je vo svojej podstate nosným podkladom pre strešný autobox. Samotný box sa potom pripevňuje za pomoci U-profilov. Obľúbené je aj rýchloupínanie do T-drážky, ktoré je už súčasťou takmer všetkých autoboxov.

6. Spotreba paliva
Pri nákupe strešného boxu musíte počítať s tým, že po pripevnení na strechu vozidla dochádza automaticky k zvýšeniu celkového ťažiska dopravného prostriedku. Strešný autobox prirodzene zhorší jazdné vlastnosti a tomu by ste mali prispôsobiť svoju jazdu, či už ide o prejazdy v zákrutách alebo vyššej rýchlosti. Toto obmedzenie možno do istej miery eliminovať tým, že si zakúpite čo najviac aerodynamický tvar strešného boxu. Počas jazdy s autoboxom sa pripravte na to, že dôjde k navýšeniu spotreby vozidla, a to vplyvom telesa na voze zvyšujúceho celkovej ťažisko. Spotreba sa samozrejme zdvihne individuálne podľa štýlu vašej jazdy. Zvyčajne je to však o 10 – 20%.

7. Rozloženie nákladu
V okamihu, keď pripevníte strešný box na auto mali by ste premýšľať aj o tom, ako správne náklad rozmiestniť. Týmto krokom totiž výrazne zvýšite celkovú bezpečnosť pri jazde. Stačí sa držať niekoľkých základných pravidiel. Dôkladné zabezpečenie vecí – Vždy sa snažte o to, aby boli všetky veci v autoboxe prichytené napevno alebo aby nemali tendenciu meniť svoju polohu. K tomu možno využiť napríklad popruhy či upínacie gumy, ktoré bývajú štandardne súčasťou väčšiny autoboxov. Najťažšie veci vždy umiestňujte do prednej časti strešného boxu. Zhruba uprostred boxu by malo byť asi 3/5 z celkového nákladu, pokiaľ ide o hmotnosť. Postrážte si uskladnenie vecí na výšku, aby vám nebránili v uzavretí strešného autoboxu.

Po ujasnení týchto požiadaviek môžeme smelo pristúpiť ku výberu boxu na auto.